Prof. Zdzisław Krasnodębski

Poseł do Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Prof. Krasnodębski o kuluarach spotkania Kaczyńskiego z Merkel: „Upadł mit o rzekomej izolacji Polski”

wPolityce.pl: Panie profesorze, był pan na spotkaniu prezesa Jarosława Kaczyńskiego z kanclerz Angelą Merkel. Jakie są pańskie wrażenia?
 
Prof. Zdzisław Krasnodębski: Na początku rozmowy pani kanclerz podziękowała prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu za wsparcie, której udzielił jej w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, gdzie powiedział, że kanclerz Merkel jest najlepszym wyborem dla Polski. Angelę Merkel czekają trudne wybory, Martin Schultz jest jej silnym kontrkandydatem.
 
To była dobra rozmowa, w której zaznaczały się pewne różnice np. na temat Unii Europejskiej. Strona niemiecka zasygnalizowała, że może się zgodzić na wzmocnienie propozycji padających z polskiej strony, czyli na wzmocnienie w UE roli państw narodowych. Jest jednak różnica co do sposobu, w jaki można to zrobić. Stanowisko prezesa Kaczyńskiego jest takie, że należy dokonać dużych zmian traktatowych. Zdaje sobie sprawę, że to jest trudne, ale uważa, że takie zmiany są nieodzowne. Natomiast pani kanclerz obawia się, że otwarcie tego rodzaju dyskusji na temat zmiany architektury politycznej UE pogłębiłoby podziały. Jest politykiem preferującym małe kroki.
 
To spotkanie pokazało, że cały obraz relacji polsko-niemieckich, naszej rzekomej izolacji czy tego, że pan prezes nie uczestniczy w polityce zagranicznej w takim stopniu, w jakim można oczekiwać od niego, są mitami nieprzystającymi do rzeczywistości.
 
Cała rozmowa dostępna pod adresem: http://wpolityce.pl/polityka/326738-tylko-u-nas-prof-krasnodebski-o-kuluarach-spotkania-kaczynskiego-z-merkel-upadl-mit-o-rzekomej-izolacji-polski?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+wPolitycepl+%28wPolityce.pl+-+Najnowsze%29

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia