Prof. Zdzisław Krasnodębski

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

“Państwo nie tylko egzaminu nie zdało, ono uległo katastrofie, stało się wrakiem”. Prof. Krasnodębski o Polsce pięć lat po 10/04.

wPolityce.pl: Jak pan ocenia Polskę, Polaków po pięciu latach od katastrofy, która nas zdruzgotała?
 
Prof. Zdzisław Krasnodębski: Źle oceniam. To, co już wiemy po pięciu latach i co jest już ewidentne – niezależnie już od szczegółów, nawet od przyczyn bezpośrednich katastrofy, powinno wystarczyć, by rządzący w 2010 r ., i potem, Polską, od dawna ponieśli odpowiedzialność, polityczną i karną.
 
wPolityce.pl: Nawiązuje pan do jakości śledztwa?
 
Prof. Z.K.: Tak, mówię o śledztwie. I o wszystkim tym, co się działo przed tragicznym lotem. Trudno w tym kontekście uznać zdanie o „państwie, które zdało egzamin” za coś więcej niż za czysto sowieckie odwrócenie prawdy. Ponieważ państwo nie tylko egzaminu nie zdało, ono uległo katastrofie, stało się wrakiem państwa. Używamy wielu słów i te słowa są krytyczne i gorzkie, ale i tak zasłaniają one rzeczywistość. Zaś rzeczywistość jest prosta, ale jest też straszna, całkowicie kompromitująca dla rządzących. I stąd moja ocena sytuacji Polski jest zła, bo reakcja polskiego społeczeństwa na tę rzeczywistość powinna być jednoznaczna. Wydaje mi się, że w każdym innym kraju o ustabilizowanej demokracji taka reakcja byłaby jednoznaczna. To, że Tusk, który w tych dniach gdzieś zniknął w Europie, mógł dalej rządzić, to że Ewa Kopacz, której publiczne kłamstwa z trybuny sejmowej słyszała cała Polską jest dziś premierem, świadczy źle o Polsce.
 
Cały wywiad dostępny jest na stronie: http://wpolityce.pl/smolensk/240521-panstwo-nie-tylko-egzaminu-nie-zdalo-ono-uleglo-katastrofie-stalo-sie-wrakiem-prof-krasnodebski-o-polsce-piec-lat-po-1004-nasz-wywiad1212

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia