Prof. Zdzisław Krasnodębski

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Krasnodębski: Wszystkie obawy ws. CETA musi rozwiązać rząd. Możemy narzucić własne warunki przed ratyfikacją umowy

Walonia zgodziła się na CETA
 
To, że federalna część Belgi porozumiała się z rządem ws. umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a Kanadą nie oznacza, że traktat ten zacznie obowiązywać. Teraz muszą go zaakcpetować oba parlamenty regionalne a następnie parlament belgijski. Jeśli którakolwiek ze stron chciałby dodać do umowy jakiś szczególny protokół, zgoda musi nastąpić ponownie. Nie przypuszczam, że Walonia całkiem „odpuściła”. W grę wchodzą ustalenia wewnętrzne.
 
Belgia jest federacją dwóch „regionów” – Walonia mogła mieć swoje „ale”
 
Wszystko wygląda na to, że opór Walonii został złamany. Przewodniczący tamtejszego parlamentu twierdzi, że federacja osiągnęła sukces a ich obawy zostały rozproszone. To jednak nie tylko problem Walonii, ale również całej Unii, która na mocy Traktatu Lizbońskiego zyskała daleko idące prerogatywy (przywileje, uprawnienia – red.) w handlu zagranicznym. UE niestety ogranicza możliwości i suwerenność państw członkowskich.
 
Cała rozmowa pod adresem: http://telewizjarepublika.pl/krasnodebski-wszystkie-obawy-ws-ceta-musi-rozwiazac-rzad-mozemy-narzucic-wlasne-warunki-przed-ratyfikacja-umowy,39886.html

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia