Prof. Zdzisław Krasnodębski

Poseł do Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Konfrontacje Idei: stosunki polsko-niemieckie

Jak oceniała w audycji Konfrontacje Idei Aleksandra Rybińska, stosunki polsko-niemieckie od 25 lat są stabilne. – W tym czasie oczywiście nie brakowało wzlotów i upadków, momentów gdy wzajemne relacje układały się lepiej lub gorzej.
 
– podkreślała publicystka, zaznaczając przy tym, że w ostatnim ćwierćwieczu stosunki między Berlinem a Warszawą były asymetryczne. – To efekt tego, że Niemcy są znacznie silniejszym krajem, zarówno politycznie, jak i gospodarczo – wskazywała Aleksandra Rybińska.
 
Z opinią publicystki „wSieci” – w kontekście asymetryczności naszych relacji z zachodnim sąsiadem – zgodził się Piotr Buras. – Ten brak równowagi we wzajemnych kontaktach szybko nie zniknie – przewidywał ekspert. Przedstawiciel Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych zauważył przy tym, że przełamanie niechęci do Niemiec i podjęcie aktywnej współpracy z Niemcami było 25 lat temu koniecznością.
 
– W latach 90. świadomie postawiliśmy na Niemcy. Bez współpracy z Berlinem trudno byłoby bowiem realizować politykę zagraniczną, której celem była integracja z Zachodem – podkreślał w Polskim Radiu 24 Piotr Buras.
 
Cała rozmowa pod adresem: http://www.polskieradio.pl/130/4212/Artykul/1669305,Konfrontacje-Idei-Stosunki-polskoniemieckie

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia