Prof. Zdzisław Krasnodębski

Poseł do Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Konferencja dotycząca Europy Środkowej w Muzeum Ziemi Przemyskiej

Wystawa „Od Wyszehradu do Wyszehradu” to 21 plansz przedstawiających stosunki polityczne, handlowe i kulturalne między państwami tworzącymi dzisiejszą V4 –od pierwszego zjazdu w Wyszehradzie w 1335 r. do powstania Grupy w 1991 r. Ekspozycja została przygotowana przez Polskie Towarzystwo Archiwalne przy wsparciu Polskiej Akademii Nauk i we współpracy z węgierskimi, czeskimi i słowackimi archiwistami. Zanim trafiła do Przemyśla eksponowana była w siedzibie Sejmu RP.
 
Wystawę tę traktujemy jako zapowiedź czegoś większego i ważniejszego, jest ona przykładem, wskazaniem, inspiracją do tego, byśmy myśleli o przyszłości w sposób pozytywny. Myślimy o wolności według pewnych zasad, które można zobrazować, przypominając znane hasła „Nic o nas bez nas”, „nie ma wolności bez solidarności” oraz „wolni z wolnymi, równi z równymi”. W umowie hadziackiej było jeszcze jedno:„Zacni z zacnymi”. I w takim duchu, z taką myślą chcemy zachęcić wszystkich, by wędrować z tą wystawą w różnych miejscach Polski, także w państwach wyszehradzkich, a być może u sąsiadów na Ukrainie, w Rumuni, w innych państwach, które mają podobne dzieje, podobne cele, które nas łączą – mówił marszałek Marek Kuchciński.
 
Cały artykuł pod adresem: http://www.portalprzemyski.pl/konferencja-dotyczaca-europy-srodkowej-w-muzeum-ziemi-przemyskiej/

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia