Prof. Zdzisław Krasnodębski

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Posiedzenie Grupy Roboczej EKR ds. demografii i polityki rodzinnej

Czy migracja może być rozwiązaniem europejskiego kryzysu demograficznego?

 

2 grudnia br., z inicjatywy profesora Zdzisława Krasnodębskiego w Parlamencie Europejskim odbyło się posiedzenie Grupy Roboczej EKR ds. demografii i polityki rodzinnej z udziałem prof. Herwiga Birga, autora głośnej książki „Die alternde Republik und das Versagen der Politik – Eine demographische Prognose”.
 

„Migracja nie jest lekarstwem na bezdzietność” – uważa profesor Herwig Birg z Uniwersytetu w Bielefeld. Twierdzi on, że masowa migracja jest błędnie postrzegana jako element wzbogacający społeczeństwo ekonomicznie i kulturowo. Badania ONZ potwierdzają tezę, zgodnie z którą migracja nie gwarantuje zastępowalności pokoleń w starzejących się społeczeństwach.
 

W ramach swojego wystąpienia profesor Birg postawił dwie tezy. Po pierwsze masowa migracja nie rozwiązuje problemu starzejącego się społeczeństwa, a wręcz go pogłębia. Dzieje się tak w przypadku szerokiego napływu osób o niskim poziomie wykształcenia. Według profesora, w przeciwieństwie do aktualnej propagandy w Niemczech, nawet w długookresowej perspektywie koszty generowane przez migrantów przewyższają „demograficzne korzyści” tego zjawiska. Na poziomie stricte statystycznym, Niemcy musiałyby przyjąć ok. 180 milionów migrantów, aby uniknąć podwojenia się w najbliższych latach liczby osób starszych (nieaktywnych zawodowo). Dla porównania, w tym roku, do Niemiec przybędzie „tylko” ok. 1,5 mln. osób.
 

Po drugie, Niemcy nie będą w stanie odpowiednio zaradzić zapaści demograficznej dopóki nie zreformują systemu zabezpieczeń społecznych, w którym wbrew konstytucyjnej zasadzie równości obywateli wobec prawa, uprzywilejowane są osoby bezdzietne kosztem osób poświęcających się wychowaniu dzieci. Z jednej strony, matki wychowujące dzieci ponoszą podwójny koszt związany z brakiem potencjalnego dochodu z pracy zawodowej oraz brakiem odprowadzanych składek emerytalnych. Z drugiej zaś strony dzieci tych osób w następnym pokoleniu będą zmuszone „wypracować” emerytury również dla osób bezdzietnych, zmniejszając tym samym świadczenia osobom, które wychowały dzieci.
 

Zdaniem profesora niski wskaźnik urodzeń w Europie jest ściśle związany z wysokim poziomem dobrobytu na starym kontynencie i trudnością zastąpienia rodzicom „utraconego wysokiego dochodu” z pracy podczas wykonywania funkcji rodzicielskich, co prof. Birg nazywa paradoksem demograficzno-ekonomicznym.
 

W każdym dziesięcioleciu dzietność niemieckich kobiet spada. W pokoleniu urodzonym w latach 1930 odsetek bezdzietnych kobiet wynosił 10%, podczas gdy wśród kobiet urodzonych w latach 1970, odsetek ten wynosi już 26%. Ponadto można zauważyć pogłębiający się związek pomiędzy wzrostem poziomu wykształcenia kobiet i spadkiem dzietności, szczególnie w tzw. wolnych zawodach.
 

Profesor Zdzisław Krasnodębski zwrócił uwagę na wyjątek, jaki dla państwa przyjmującego stanowi wykształcona emigracja, o którą kraje konkurują. Niemcy korzystały do tej pory z fali migracyjnej z Polski, którą stanowili głównie młodzi, dobrze wykształceni ludzie, zakładający tradycyjne rodziny. Jednocześnie Polska doświadcza tzw. drenażu mózgów, kiedy co roku ok. 180 tysięcy wykwalifikowanych, młodych ludzi wyjeżdża zagranicę.

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia