Prof. Zdzisław Krasnodębski

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Konferencja „Zbrodnie popełnione przez hitlerowskie Niemcy na ludności cywilnej w czasie akcji zwalczania ruchu oporu”

W dniach 1-2 września, z inicjatywy prof. Zdzisława Krasnodębskiego w Warszawie odbyła się konferencja na temat zbrodni popełnionych przez hitlerowskie Niemcy na ludności cywilnej w czasie akcji zwalczania ruchu oporu.
 
– Dziś panuje przekonanie czy mit, że o tej wojnie wiemy już wszystko, a szczególnie, że wszystko zostało już powiedziane o jej ofiarach. Tymczasem jest to nieprawda. Im bardziej koncentrujemy się na Holokauście i obozach zagłady, tym bardziej uciekają nam z pamięci inne ofiary, na przykład zbrodnie dokonywane na ludności cywilnej w odpowiedzi na ruch oporu. W większości nie zostały ukarane. Głównie z tej przyczyny, że tego rodzaju akcje odwetowe uchodziły za legalne w świetle ówczesnego prawa i nie zostały nigdy ukarane.  Od pewnego czasu we Włoszech i w Grecji nastąpiły próby przypomnienia o tych ofiarach i próby ukarania żyjących jeszcze sprawców tych akcji. Niestety my nie podjęliśmy skutecznie takich prób. I dlatego ta konferencja ma charakter międzynarodowy, by na tle tych europejskich doświadczeń, pokazać przypadek Polski – ze szczególny uwzględnieniem rzezi ludności cywilnej na Woli podczas Powstania Warszawskiego – powiedział przed konferencją prof. Krasnodęski portalowi wpolityce.pl (http://wpolityce.pl/polityka/263795-prof-krasnodebski-dla-wpolitycepl-im-bardziej-koncentrujemy-sie-na-holokauscie-tym-bardziej-uciekaja-nam-z-pamieci-inne-ofiary-wojny)
 
Wśród panelistów konferencji, poza prof. Z. Krasnodębskim, znaleźli się m.in. europoseł Notis Marias (Grecja), europoseł Andrew Lewer (Wielka Brytania), prof. Isabella Insolvibile (Włochy) oraz prof. Grzegorz Kostrzewa-Zorbas.

 


 

 

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia