Prof. Zdzisław Krasnodębski

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Konferencja „Suwerenność, solidarność, bezpieczeństwo. Lech Kaczyński a Europa Środkowa i Wschodnia”

21 grudnia 2015 r. w Pałacu Prezydenckim odbyła się, zorganizowana przez Kancelarię Prezydenta RP oraz Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, konferencja pt. „Suwerenność, solidarność, bezpieczeństwo. Lech Kaczyński a Europa Środkowa i Wschodnia”, którą prowadził prof. Zdzisław Krasnodębski.
 
W konferencji udział wzięli m.in.: Prezydent Republiki Estońskiej Pan Toomas Hendrik Ilves, były Prezydent Republiki Litewskiej Pan Valdas Adamkus, były Prezydent Republiki Czeskiej Pan Václav Klaus, były Prezydent Gruzji Pan Micheil Saakaszwili oraz były Prezydent Rumunii Pan Traian Băsescu.
 
Głos zabrała także Marta Kaczyńska, Prezes Ruchu Społecznego im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego oraz Jarosław Kaczyński, Prezes Prawa i Sprawiedliwości. Na sali obecni byli także m.in. Marszałkowie Sejmu oraz premier Beata Szydło wraz z członkami rządu.
 
– Muszę powiedzieć, że jestem bardzo szczęśliwy z tego spotkania, jako człowiek, który ma poczucie, że został wychowany do polityki przez pana prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego. To, że panowie przyjechali stanowi dla mnie dowód wielkiej przyjaźni, jaką byli panowie złączeni z panem prezydentem Kaczyńskim i szacunku dla pamięci o nim i dla polityki, którą realizował – zaznaczył Prezydent RP Andrzej Duda.
 
– Kiedy patrzę na to, co dziś się dzieje w naszej części Europy, to myślę, że ta polityka, którą on prowadził, zwyciężyła. Dziś ten trend w Europie Środkowo-Wschodniej jest bardzo widoczny – zauważył prezydent. – Mówi o tym wielu prezydentów państw Europy Środkowo-Wschodniej. Poczucie potrzeby współpracy i kooperacji w tej części Europy jest bardzo wyraźne i namacalne. Ono jest dzisiaj w warstwie werbalnej, ale czasem się konkretyzuje. Takim dowodem konkretyzacji jest porozumienie z Bukaresztu, niedawno podpisane i wspólna deklaracja pokazująca wzajemne interesy, ale przede wszystkim wzajemne zrozumienie – dodał Prezydent.
 
– To była bardzo dobra konferencja, na której sylwetka Lecha Kaczyńskiego została bardzo dobrze zarysowana. Ale tutaj muszę zrobić przyczynek do wolności słowa w Polsce, bo żadne media głównego nurtu słowem nie wspomniały  o tym spotkaniu. Polityka zagraniczna Lecha Kaczyńskiego nie tylko, że była przemilczana, tylko pamiętamy ten  „przemysł pogardy”, o czym bardzo szybko zapomnieliśmy. Trzeba również pamiętać, że w wystąpieniach prezydentów na konferencji, pojawiało się, że prezydent Lech Kaczyński był politykiem niezwykle sprawnym intelektualnie […]. Może dlatego Lech Kaczyński jest ciągle postacią niewygodną – podsumował konferencję prof. Z. Krasnodębski.
 
Po konferencji Para Prezydencka wraz z Martą Kaczyńską i Jarosławem Kaczyńskim wzięli udział w uroczystości nadania Sali Białej imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Odsłonięto także obraz byłego Prezydenta RP.
 

 

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia