Prof. Zdzisław Krasnodębski

Poseł do Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Zgoda krajów UE na sprawdzanie umów energetycznych

Kraje członkowskie będą miały obowiązek informować Komisję Europejską o planowanych umowach z państwami spoza Wspólnoty na dostawy gazu i ropy. Unijni ministrowie finansów formalnie zaakceptowali przepisy wzmacniające bezpieczeństwo energetyczne Wspólnoty. Zaczną one obowiązywać po publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
 
Do tej pory Komisja oceniała umowy dopiero po ich podpisaniu i – jak wynika z jej danych – ze 120 porozumień, aż jedna trzecia była niezgodna z unijnym prawem. Żadnej nie udało się zmienić. Nowe przepisy, gwarantujące większą przejrzystość, mają ograniczyć pole do nadużyć i wyeliminować narzucanie warunków przez głównego dostawcę, czyli Gazprom.
 
W Parlamencie Europejskim tą sprawą zajmował się Zdzisław Krasnodębski, który kilka tygodniu temu, po przyjęciu przepisów przez europosłów podkreślał, że Unia będzie silniejsza wobec prób rozgrywania krajów członkowskich przez Rosję. “Bezpieczeństwo Polski również się zwiększy, ponieważ nie będzie takich sytuacji, w których państwo trzecie, a wiemy że problemem jest nasz sąsiad czyli Rosja, używa gazu jako pewnej broni, czy środka nacisku politycznego.
 
Całość dostępna pod adresem:
http://biznes.interia.pl/news/zgoda-krajow-ue-na-sprawdzanie-umow-energetycznych,2493835,3142

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia