Prof. Zdzisław Krasnodębski

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Propozycja Junckera uderzy w Tuska? Prof. Krasnodębski: “W jakimś sensie jest to recenzja jego pracy”

Osobiście jestem zwolennikiem likwidacji stanowiska przewodniczącego RE. Uważam, że tę funkcję może spełniać -tak jak kiedyś- prezydencja wraz z istniejącym aparatem administracyjnym. Sądzę, że oczekiwanie większości obywateli jest raczej takie, żeby zwiększyć rolę państw członkowskich, a nie KE. Wyobraźmy sobie, że to stanowisko obejmuje np. człowiek mentalności pana wiceprzewodniczącego Timmermansa. Zachwiałoby to trochę równowagą sił, która jest teraz między PE, KE i RE — mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS.
 
wPolityce.pl: Jak odnosi się Pan do propozycji Jean-Claude’a Junckera połączenia w jedno stanowisk szefów Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej. Jakie miałoby to konsekwencje dla Donalda Tuska?
 
Prof. Zdzisław Krasnodębski: Myślę, że osobiście dla Donalda Tuska nie będzie to miało żadnych konsekwencji. Jeśliby bowiem rzeczywiście zmierzano w Unii Europejskiej w tym kierunku, to ta zmiana nastąpi już po jego kadencji. O tyle miałaby ona znaczenie, że byłby ostatnim przewodniczącym RE w takim kształcie, w jakim to stanowisko dzisiaj istnieje. Pan Juncker oczywiście zastrzegł, że to nie jest wymierzone przeciwko Donaldowi Tuskowi, ale w jakimś sensie jest to recenzja jego pracy. W ostatnim czasie od Donalda Tuska nic bowiem nie wypływa, nie jest żadnym czynnikiem politycznym. O ile słyszeliśmy, że już po przerwie wakacyjnej KE przystąpiła do niektórych działań dla nas nieprzyjemnych, to w zasadzie Donald Tusk jest nieobecny. Nie sądzę, by mógł wrócić do polskiej polityki, mam nadzieję, że zostanie to Polsce oszczędzone. Natomiast może on odegrać jakąś rolę w tych wszystkich organizacjach, w których nasi niemieccy sąsiedzi mają mocny głos i wpływ na ich obsadę, więc na pewno krzywda mu się nie stanie.
 
Całość dostępna pod adresem:
https://wpolityce.pl/swiat/357633-nasz-wywiad-propozycja-junckera-uderzy-w-tuska-prof-krasnodebski-w-jakims-sensie-jest-to-recenzja-jego-pracy

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia