Prof. Zdzisław Krasnodębski

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Prof. Zdzisław Krasnodębski dla Frondy: Liberalna demokracja czuje się zagrożona

Damian Świerczewski, Fronda.pl: Minister spraw zagranicznych Turcji poinformował, że jego kraj może jednostronnie położyć kres porozumieniu ws. uchodźców. Co by to oznaczało dla Unii Europejskiej?
 
Prof. Zdzisław Krasnodębski, europarlamentarzysta, PiS: W Parlamencie Europejskim słyszałem już opinię, wedle której nie jest to groźne, bo główny szlak prowadzi obecnie przez Morze Śródziemne, szlak Bałkański został zamknięty, a więc zagrożenie jest dzisiaj mniejsze niż choćby pół roku temu. Broń, którą Turcja może zastosować, wydaje się mniej groźna. Jednak przytoczone przeze mnie opinie są próbą uspokojenia nastrojów oraz odpowiedzenia Turcji, że Unia Europejska już się jej nie obawia się, bo problem przestał być poważny, choć takim był, gdy wspomniane porozumienie było negocjowane. Wbrew tym zapewnieniom sądzę, że poważne zagrożenie istnieje, mimo że tak wiele się od 2015 r. zmieniło.
 
Co przede wszystkim uległo zmianie?
 
Nikt już o „kulturze gościnności” nie mówi, raczej o kontroli granic i odsyłaniu tych, którzy nie uzyskali azylu. Gotowość Niemiec czy Holandii do tego, by przyjmować rzesze uchodźców, jest dziś zdecydowanie mniejsza niż w 2015 roku. Może oczywiście zdarzyć się, że ów strumień uchodźców, którzy są w Turcji, będzie na tyle duży, że wszelkie środki, jakie podjęto w celu ochrony granic okażą się niewystarczające. Wtedy z pewnością zwiększy się nacisk, by uprawiać „solidarność europejską” w tej sprawie, a więc powrócimy do rozmów o relokacji uchodźców. Wtedy też okaże się, że wybór Donalda Tuska z punktu widzenia krajów, które do tej relokacji będą dążyć, był jak najbardziej słuszny. Nie przypuszczam, żeby jako szef Rady Europejskiej takim planom się przeciwstawił.
 
Całość dostępna pod adresem:
http://www.fronda.pl/a/prof-zdzislaw-krasnodebski-dla-frondy-o-nowej-fali-uchodzcow-zagrozenie-jest-powazne,89517.html

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia