Prof. Zdzisław Krasnodębski

Poseł do Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Prof. Krasnodębski: Turcja gra kurkiem z uchodźcami tak, jak Rosja kurkiem z gazem

Portal Fronda.pl: Kluczowym elementem złagodzenia kryzysu uchodźczego jest od kilku miesięcy Turcja. Europejscy politycy idą względem niej na duże ustępstwa; nie brakuje wprost głosów – jak choćby Wiktora Orbana – mówiących o zależności UE od Ankary. Czy Turcja rzeczywiście byłaby w stanie na nowo zaognić kryzys imigracyjny?

 

Prof. Zdzisław Krasnodębski (PiS): Turcja ma oczywiście duże możliwości w tym względzie. Zawsze istniało podejrzenie artykułowane zwłaszcza przez Greków, że ten wielki napływ uchodźców z Turcji był po prostu czymś nie tylko tolerowanym przez Ankarę, ale nawet przez nią wspieranym. Masowa imigracja zatrzymała się po zawarciu w marcu umowy między UE a Ankarą. Teraz wystarczy wrócić do sytuacji z ubiegłego roku, gdy nie kontrolowano wybrzeży i przepuszczano grupy zmierzające z Turcji w kierunku Europy. Gdyby Turcja zerwała marcową umowę, to do UE mógłby znowu popłynąć wielki strumień uchodźców. Istnieje obawa, że mogłby się on spiętrzyć w Grecji; w kraju tym zresztą sytuacja znowu robi się bardzo napięta. Dlatego też powrót głosów mówiących o konieczności rozładowania tej sytuacji poprzez mechanizm relokacji. Turcja traktuje uchodźców tak, jak Rosja gaz względem Ukrainy i innych państw – jako element nacisku, jako broń. Moskwa może zatrzymać dostawy gazu, a Ankara otworzyć szerzej strumień uchodźców. To pokazuje zarazem niezdolność Europy do zmierzenia się z problemem kryzysu uchodźczego. Ankara miała wykonać brudną robotę, której nie chcieli wykonywać Europejczycy: imigrantów zatrzymywać, odsyłać, zniechęcać, trzymać w obozach. Turcja stała się buforem bezpieczeństwa; jeżeli teraz tego bufora zabraknie, to kraje UE znajdą się w bardzo trudnej sytuacji. Trzeba sobie też wyraźnie powiedzieć, że Turcji pozwala się na bardzo wiele, bo może. Także w przypadku czystek przeprowadzanych przez Erdogana po nieudanym zamachu stanu skończy się na wrzawie medialnej. Interesy przeważą i porozumienie zostanie w jakiś sposób zachowane. Turcji pozostanie przy tym możliwość nacisku i będzie się do niego odwoływała w sytuacjach kryzysowych.

 

Cała rozmowa dostępna jest na portalu Fronda.pl: https://www.fronda.pl/a/prof-krasnodebski-turcja-gra-kurkiem-z-uchodzcami-tak-jak-rosja-kurkiem-z-gazem,76777.html

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia