Prof. Zdzisław Krasnodębski

Poseł do Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Prof. Krasnodębski po lekturze książki Rotha: To pierwsza zachodnia publikacja, która kruszy mur milczenia. Na pewno jest bardzo niewygodna, także dla B. Komorowskiego

Wywiad wPolityce.pl z prof. Zdzisławem Krasnodębskim na temat książki Jurgena Rotha “Zamknięte akta S”, poświęconej katastrofie smoleńskiej.
 
wPolityce.pl: Na ile ta książka może wywołać jakąś reakcję europejską czy światową na sprawę smoleńską. Czy jakieś nowe światło ma szanse rzucić?
 
Prof. Z. Krasnodębski: Musimy być realistami. Taka informacja, jak ta o stenogramach, która pojawiła się wczoraj, natychmiast została podchwycona przez agencje i kolportowana znacznie szerzej, niż tego rodzaju książka. Ale publikacja Rotha to przełomowy dla świata zachodniego, bardzo ważny głos. Sam fakt, że książka jest omawiana w niemieckiej prasie sprawia, że nie można jej całkowicie zignorować.
 
wPolityce.pl: Czego można się z niej dowiedzieć?
 
Prof. Z. Krasnodębski: Jest napisana w podobnym stylu jak inne książki Jurgena Rotha. Rysuje ogólny kontekst, opisuje Rosję, pokazuje związki niemieckich elit politycznych z Putinem, charakteryzuje ogólnie sytuację polityczną i opiera się w znakomitej większości na polskich materiałach, które nam – osobom śledzącym debatę publiczną – są znane. Zawiera wywiady z członkami rodzin, np. panią Magdaleną Mertą, czy panią Małgorzatą Wassermann. Jest w niej zebrana cała wiedza zgromadzona przez stronę krytyczną, głównie oczywiście przez zespół Antoniego Macierewicza, ale jest też dużo materiałów prasowych, portal wPolityce.pl jest często cytowany. Z tego wszystkiego została stworzona pewna synteza. Do tego dochodzą jeszcze dokumenty, które już są znane – raport BND i ocena autora. Książka Rotha, choć autor jest wstrzemięźliwy w ferowaniu wyroków, przedstawia wstrząsający obraz Polski – obraz, który my znamy z narracji osób krytykujących III RP, ale na pewno wstrząsający dla przeciętnego, niemieckiego czytelnika.
 
Zapraszamy do lektury całego wywiadu dostępnego na stronie: http://wpolityce.pl/smolensk/240126-prof-krasnodebski-po-lekturze-ksiazki-rotha-to-pierwsza-zachodnia-publikacja-ktora-kruszy-mur-milczenia-na-pewno-jest-bardzo-niewygodna-takze-dla-b-komorowskiego-nasz-wywiad

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia