Prof. Zdzisław Krasnodębski

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Prof. Krasnodębski o wygranej Macrona: “Deklaruje poparcie dla UE i w tym sensie oznacza stabilizację i kontynuację”

To będzie raczej prezydentura kontynuacji, zmian, które nie będą jednak dotyczyły głębokich przyczyn kryzysu we Francji i architektury UE. Oczywiście nigdy niczego nie można wykluczyć, ale gruntowne zmiany oznaczałyby konflikt z tymi elitami europejskimi, które tak dziś cieszą się z jego wyboru — mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS.
 
wPolityce.pl: Wygrana Macrona może okazać się wstępem do triumfu Marine Le Pen w wyborach za 5 lat?
 
Prof. Zdzisław Krasnodębski: Ta tendencja jest wyraźna, jeśli porównamy dotychczasowe wyniki Frontu Narodowego. Pamiętamy szok w 2002 roku, kiedy ojciec Marine Le Pen wszedł do drugiej tury i uzyskał około 18 procent. Wyniki wyraźnie pokazują, że ta formacja polityczna, czy w ogóle ten sposób myślenia o Europie i roli Francji wzmacnia się. Rośnie poparcie dla Frontu Narodowego, on teraz będzie się przebudowywał zgodnie ze wczorajszą zapowiedzią i prawdopodobnie zmieni nazwę. Zobaczymy, czy stanie się główną siłą opozycji, co zapowiada Marine Le Pen. Dzisiaj elity europejskie świętują zwycięstwo Macrona, ale trzeba pamiętać, że ¼ Francuzów nie poszła do wyborów, że 9 proc. oddało głosy nieważne, a część głosowała na Macrona tylko dlatego, żeby nie głosować na Le Pen.
 
Prezydentura Macrona będzie słabą?
 
Mówi się wprost o wyborach parlamentarnych, o tym, czy Macron będzie miał jakieś silne zaplecze polityczne, by być prezydentem sprawnym i zrealizować przynajmniej część swoich obietnic. Nie wykluczałbym takiej sytuacji, że rzeczywiście za 5 lat okaże się, że wygrywa niekoniecznie Marine Le Pen, ale przewodniczący czy lider tego obozu, który dzisiaj reprezentuje politycznie Front Narodowy.
 
Całość dostępna pod adresem:
https://wpolityce.pl/swiat/338780-nasz-wywiad-prof-krasnodebski-o-wygranej-macrona-deklaruje-poparcie-dla-ue-i-w-tym-sensie-oznacza-stabilizacje-i-kontynuacje

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia