Prof. Zdzisław Krasnodębski

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Prof. Krasnodębski: “Pozycja CDU i CSU będzie słabsza, co pozwoli nam mieć silniejszą pozycję negocjacyjną”

Myślę, że powinniśmy być zadowoleni z tego, że prawdopodobnie SPD odejdzie z rządu. Powinniśmy starać się na nowo podjąć dialog ze stroną niemiecką. Fakt, że w Polsce sondaże są tak dobre dla rządu PiS, a w Niemczech pozycja CDU i CSU będzie słabsza, pozwoli nam mieć silniejszą pozycję negocjacyjną — mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS.
 
wPolityce.pl: Zaskoczył Pana wynik wyborów do Bundestagu?
 
Prof. Zdzisław Krasnodębski: Wyniki odbiegają co prawda od sondaży, natomiast w jakimś sensie nie są one zaskakujące. Można było przypuszczać, że CDU straci, bo podobno milion wyborców z niej odpłynęło, w tym do AfD, która przez pewien czas była niedoszacowana w sondażach. Zły wynik dla SPD, który jest bodajże najgorszym w historii Republiki Federalnej też się potwierdził. Myślę, że zaskoczeniem byłoby, gdyby sprawdziło się prognozowane wielkie zwycięstwo Angeli Merkel. Pisały o tym szczególnie media niemieckie w Polsce i Niemczech, budując w ostatniej fazie na nowo jej wizerunek.
 
Zapewne trudne będą rozmowy koalicyjne. SPD nie chce wchodzić do koalicji.
 
To prawda, w zasadzie pozostaje tylko tzw. jamajka, czyli trzy partie, co rzeczywiście będzie bardzo trudne. Bardzo charakterystyczne było to, że we wszystkich wczorajszych dyskusjach przedstawiciele FDP namawiali SPD do tego, żeby nie stawiała sprawy na ostrzu noża. Był też wyraźnie apel do racji stanu, która w Niemczech jest ważna. Nie można więc wykluczyć wariantu z wielką koalicją, gdyby nie doszło do utworzenia koalicji jamajka. Zmiana polega na tym, że AfD będzie w parlamencie jako duża siła, to trzecia pod względem wielkości partia.
 
Całość dostępna pod adresem:
https://wpolityce.pl/swiat/359304-nasz-wywiad-prof-krasnodebski-o-wyborach-do-bundestagu-pozycja-cdu-i-csu-bedzie-slabsza-co-pozwoli-nam-miec-silniejsza-pozycje-negocjacyjna

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia