Prof. Zdzisław Krasnodębski

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Prof. Krasnodębski: Gdyby kadencja Tuska nie została przedłużona, byłby to cios dla PO

Tusk jest człowiekiem, który wspiera narrację opozycyjną w instytucjach unijnych. Gdyby ta kadencja nie została przedłużona, to byłby cios w polityce krajowej dla Platformy i w ogóle środowisk opozycji totalnej – mówi w rozmowie z niezalezna.pl prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS.
 
Czy rzeczywiście stanowisko Przewodniczącego Rady Europejskiej jest tak ważne?
 
Jest to oczywiście stanowisko istotne. Przewodniczący Rady Europejskiej przygotowuje spotkania Rady, ma więc wpływ na to, co znajdzie się w porządku obrad. Natomiast uważam, że opinia publiczna w Polsce przywiązuje zbyt dużą wagę do tej sprawy.
 
Waga polityczna stanowiska, zależy także od tego, jak dana osoba tę funkcję wypełnia. Akurat Donald Tusk nie jest człowiekiem, który rzeczywiście kształtuje politykę europejską w sposób istotny – widać to nawet, jeśli porównamy go tylko do dwóch innych postaci, czyli Martina Schultza, do niedawna przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i Jean-Claude Junckera, przewodniczącego Komisji Europejskiej. Tusk był najsłabszym ogniwem, najsłabszą osobą w tej trójce.
 
Toczące się negocjacje (w sprawie szefa RE – red.) są o tyle ważne, że jak zwykle ma miejsce gra interesów między państwami członkowskimi, regionami, grupami politycznymi, krajami. Niektórym „aktorom” nie chodzi o to, by to koniecznie Tusk sprawował tę funkcję w drugiej części kadencji, lecz o zablokowanie niewygodnych dla siebie pretendentów. Np. Niemcy z różnych powodów chcieliby, by Tusk pozostał jeszcze przez te dwa i pół roku na swoim stanowisku.
 
Cała rozmowa dostępna pod adresem:
http://niezalezna.pl/94781-prof-krasnodebski-gdyby-kadencja-tuska-nie-zostala-przedluzona-bylby-cios-dla-po

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia