Prof. Zdzisław Krasnodębski

Poseł do Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Prof. Krasnodębski: Dyskusja ws. rekonstrukcji zbytnio się przeciąga. “Trzeba to przeciąć możliwe szybko i podjąć decyzje”

Przy takim natłoku wyzwań nie do końca formalna pozycja pana prezesa Kaczyńskiego jako przywódcy jest pewnym utrudnieniem, nie pozwala działać sprawnie arenie międzynarodowej i spowalnia decyzję, jeśli chodzi o sprawy wewnętrzne — mówi w rozmowie z wPolityce.pl prof. Zdzisław Krasnodębski, socjolog, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
 
wPolityce.pl: Panie profesorze, jak odbiera Pan przeciągający się serial pt. „Rekonstrukcja rządu”? Nie uważa Pan, że te spekulacje, plotki i kolejne scenariusze nie tylko utrudniają rozmowę o poważnych rzeczach, ale także paraliżują pracę rządu, szkodzą całemu obozowi zjednoczonej prawicy?
 
Rzeczywiście, wydaje się, że trwa to już za długo. Rozumiem racje, które stoją za dłuższą dyskusją co do struktury i obsady rządu, ale ta dyskusja zbytnio się przeciąga – wielu ministrów, poprzednio zmotywowanych pogłoskami o rekonstrukcji,nie wie, na czym stoi, wiele spraw jest postawiony pod znakiem zapytania. Trzeba to przeciąć możliwe szybko i podjąć odpowiednią decyzję.
 
No właśnie, jaka miałaby to być decyzja, Pana zdaniem? Lekka korekta, głębsza reforma strukturalna, a może swoisty reset rządu, włącznie z wymianą premiera?
 
Wiemy, że dziś na stole są trzy scenariusze. Pierwszy zakładałby pozostawienie rządu – z grubsza – takim, jaki jest do tej pory, z drobnymi korektami. Drugi to głębsza reforma strukturalna i wiemy z przekazów medialnych, że to pani premier zaproponowała takie zmiany. Trzeci zaś to także zmiana na stanowisku premiera i postawienie na Jarosława Kaczyńskiego. Jestem zwolennikiem trzeciej opcji. Wydaje mi się, że w obecnej sytuacji zarówno w Polsce, jak i Europie silny przywódca całego obozu powinien wziąć, choćby przejściowo, cugle w swoje ręce. Sądzę, że to usprawniłoby pracę rządu i pozwoliłoby przeprowadzić głębszą reformę strukturalną instytucji państwa.
 
Całość dostępna pod adresem:
https://wpolityce.pl/polityka/368761-nasz-wywiad-prof-krasnodebski-dyskusja-ws-rekonstrukcji-zbytnio-sie-przeciaga-trzeba-to-przeciac-mozliwe-szybko-i-podjac-decyzje

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia