Prof. Zdzisław Krasnodębski

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Komisja Buzka omawia lex Nord Stream 2: „Gazociąg niezgodny z wartościami UE”

Komisja PE debatowała w czwartek nad nowelizacją dyrektywy, której przyjęcie mogłoby ograniczyć opłacalność Nord Streamu 2. Niemieccy europosłowie z SPD i CDU skrytykowali tempo prac nad przepisami, parlamentarzyści innych frakcji i krajów wyrazili poparcie dla projektu.
 
Przedmiotem dyskusji był zaproponowany w listopadzie przez Komisję Europejską projekt nowelizacji unijnej dyrektywy gazowej. Ma on jednoznacznie wskazać, że podmorskie części gazociągów na terenie UE podlegają przepisom trzeciego pakietu energetycznego. Inicjatywa ta mogłaby zagrozić opłacalności projektu Nord Stream 2. KE liczy na to, że nowe przepisy niedługo wejdą w życie. Aby tak się stało, swoje stanowisko w tej sprawie musi szybko przedstawić Parlament Europejski.
 
Prace w komisji PE ds. przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE) nad projektem dyrektywy prowadzi Jerzy Buzek, który przewodniczył też czwartkowemu posiedzeniu. Rozpoczynając dyskusję powiedział, że popiera kierunek zmian, w jakim idzie propozycja KE. Jego zdaniem chodzi o wprowadzenie równych zasad na unijnym rynku importu gazu.
 
Buzek powiedział też, że biorąc pod uwagę techniczny charakter propozycji, proponuje trzymiesięczny okres na wdrożenie dyrektywy. „To jedna z najmniej rozbudowanych propozycji legislacyjnych w naszej komisji. (…) Jest techniczna, ale bardzo ważna” – uzasadnił.
 
Całość dostępna pod adresem:
http://biznesalert.pl/nord-stream-2-intre-dyrektywa-gazowa-dyskusja/

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia