Prof. Zdzisław Krasnodębski

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Zdzisław Krasnodębski: Polityka migracyjna nie może naruszać prawa do bezpieczeństwa wewnętrznego

7 czerwca w Parlamencie Europejskim miało miejsce seminarium organizowane przez europarlamentarzystów EKR – Bernda Kölmela, Angela Dzhambazkiego, Andersa Vistisena oraz Zdzisława Krasnodębskiego, poświęcone polityce migracyjnej i ochronie granic. W spotkaniu udział wzięli eksperci z Australii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Macedonii i Polski, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami w kwestii rozwiązywania problemu migracji.

 

Parlamentarzyści zwrócili uwagę, że obecny kryzys migracyjny jest wynikiem zarówno błędnych działań, jak i zaniedbań i należy podjąć przemyślane kroki w kierunku odzyskania kontroli nad przepływem osób. Omówili m.in. propozycje rozwiązań prawnych mających umożliwić odsyłanie nielegalnych migrantów, oraz tych którzy dokonali wykroczeń na terenie UE do ich krajów pochodzenia, a także stworzenia zdolności przyjęcia uchodźców na terenie UE, lecz tylko na zasadzie dobrowolności. Europosłowie podkreślali również, że Parlament Europejski i Komisja Europejska powinny określić jednolity sposób rozpatrywania wniosków azylowych.
 
Profesor Zdzisław Krasnodębski, odnosząc się do obecnego ogólnoeuropejskiego kryzysu migracyjnego, zauważył iż jest to problem dotykający szczególnie kraje mające ścisłe powiązania z państwami, z których napływa ludność, mające korzenie jeszcze z czasów kolonialnych, czy też wynikające z eksploatacji zasobów naturalnych w tych krajach, oraz krajów południa Europy, będących w bezpośrednim sąsiedztwie krajów ogarniętych kryzysem. “Nie jest to obszar z którym na jakikolwiek polu jesteśmy ściśle związani” – mówił profesor Krasnodębski i dodał, że Polska boryka się z problemami w swoim wschodnim sąsiedztwie. Europoseł EKR podkreślał, że Polska jest gotowa wnieść swój wkład w rozsądną politykę imigracyjną, by rozwiązać problemy uchodźcze, jednak w sposób, który nie naruszy prawa obywateli państw UE do bezpieczeństwa wewnętrznego, spokojnego rozwoju i wyboru polityki migracyjnej, w kooperacji z innymi narodami.
 
Krytyka polityki migracyjnej narasta we wszystkich krajach, jednak jak dodał profesor Zdzisław Krasnodębski kraje, należące do Grupy Wyszehradzkiej, są szczególnie niechętne do przyjęcia pewnych zasad polityki migracyjnej. Eurodeputowany zaznaczał, że nie przemyślana i pochopna polityka migracyjna, prowadzi do kolejnych problemów wynikających z trudnością z identyfikacją osób czy też kontrolą przepływu osób. “Taki brak kontroli doprowadził w 2015 roku do swoistej wędrówki ludów i kryzysu, który ogarnął wiele krajów europejskich” – dodał polski polityk.
 
Adam Knych, Zastępca Dyrektora Departamentu Analiz i Polityki Migracyjnej w MSWiA, podzielił się uwagami na temat polskich priorytetów i działań w kwestii ochrony granic zewnętrznych UE. Jak mówił, wyzwania z jakimi mierzy się Polska wynikają obecnie z trzech głównych czynników, a mianowicie z sytuacji demograficznej i konieczności pozyskiwania pracowników z zagranicy oraz uwarunkowań zewnętrznych, tzn. kryzysu na Ukrainie i europejskiego kryzysu migracyjnego. “W obliczu tych wyzwań polska Straż Graniczna dokłada wszelkich starań na rzecz usprawnienia ruchu granicznego przy jednoczesnym dokładnym weryfikowaniu osób przekraczających granice i wymianie informacji z innymi jednostkami odpowiedzialnymi za kontrolę ruchu granicznego” – mówił polski ekspert.

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia