Prof. Zdzisław Krasnodębski

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Profesor Z. Krasnodębski za przyjęciem raportu PE ws. obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania

Profesor Zdzisław Krasnodębski zagłosował za przyjęciem raportu Parlamentu Europejskiego ws obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania. Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów głosowała za odrzuceniem dokumentu, jednak, zdaniem profesora Krasnodębskiego, rozwiązania zawarte w nim leżą w interesie Polski, m.in. polskiego biznesu, cierpiącego na nieuczciwą konkurencję ze strony podmiotów zagranicznych unikających płacenia podatków w kraju prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Zaproponowane przez sprawozdawcę raportu rozszerzenie zakresu automatycznej wymiany informacji z interpretacji transgranicznych, tak jak to zaproponowała Rada w swej dyrektywie, na wszystkie interpretacje podatkowe oraz sugestia wprowadzenia natychmiastowego trybu wymiany informacji w miejsce trybu okresowego będą wymagały od narodowych służb podatkowych większej pracy. Zwiększenie się liczby wymienianych informacji będzie potrzebowało także wprowadzenia szeregu zmian w krajowych wymogach sprawozdawczych. Jednakże, jeżeli stawką jest ukrócenie procederu oszustw podatkowych czy korzystania przez niektóre podmioty – zwłaszcza duże koncerny, mające silne zaplecze w postaci globalnych firm prawniczych – z istniejących luk w systemach prawnych w celu unikania płacenia podatków w miejscu prowadzenia rzeczywistej działalności biznesowej, to wydaje się, że uzasadnione jest oczekiwanie od administracji państwowej dostosowania swych procedur do wymogów sytuacji. Istniejące rozwiązania technologiczne i postępująca cyfryzacja pracy administracji stwarzają warunki kiedy można wymagać od urzędów państwowych znacznie bardziej operatywnej działalności niż dotychczas.
 
Raport Parlamentu Europejskiego ma charakter konsultatywny wobec rozwiązań uzgodnionych już w łonie Rady. Jednakże nawet w tej sytuacji ważne jest wysłanie przez przedstawicieli społeczeństw europejskich silnego głosu domagającego się od Brukseli i władz narodowych bardziej zaawansowanych rozwiązań w dziedzinie walki z agresywnym unikaniem opodatkowania przez wielki kapitał czy aktywnością szarej strefy.
 
Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy Rady zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE w zakresie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia