Prof. Zdzisław Krasnodębski

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Parlament Europejski o europejskiej platformie na rzecz usprawnienia współpracy w zakresie zapobiegania pracy nierejestrowanej i zniechęcania do niej

2 lutego 2015 r. w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata nad sprawozdaniem dotyczącym wniosku w sprawie decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady w kwestii utworzenia europejskiej platformy na rzecz usprawnienia współpracy w zakresie zapobiegania pracy nierejestrowanej i zniechęcania do niej. W imieniu delegacji Prawa i Sprawiedliwości głos zabrali prof. Zdzisław Krasnodębski oraz Czesław Hoc.
 
„Należy walczyć ze zjawiskiem szeroko rozumianej pracy nierejestrowanej, ale przede wszystkim należy stworzyć taki system, w którym podmiotom gospodarczym nie będzie się opłacać tworzenie tego rodzaju niedobrych praktyk” – rozpoczął swoją wypowiedź Czesław Hoc. Europoseł PiS zwrócił uwagę, że powinno się też kłaść nacisk na uświadamianie społeczeństw o wielkiej szkodliwości zjawiska pracy nierejestrowanej, a „platforma unijna powinna być impulsem do wypracowania konkretnej strategii i przeznaczania unijnych środków dla radykalnego obniżenia kosztów pracy”.
 
Zdaniem prof. Zdzisława Krasnodębskiego platforma, której powołanie przewiduje to sprawozdanie, może przyczynić się do zmniejszenia zjawiska pracy nierejestrowanej „tylko w przypadku, gdy dzięki wymianie informacji i doświadczeń przyczyni się do zidentyfikowania prawdziwych, licznych i różnorodnych przyczyn tego zjawiska i nie będzie próbą narzucenia jednego sposobu widzenia i działania państwom członkowskim”. Zauważył również, że istnieje problem powszechnej akceptacji pracy nierejestrowanej wśród pracodawców i pracowników, oraz niekiedy w kręgach administracji rządowej i samorządowej, a do częstych przyczyn pozostawania w szarej strefie należą zbyt wysokie podatki przy jednocześnie niewielkich zarobkach, oraz brak legalnych miejsc pracy, a także „sztywne ustawodawstwo i ograniczone zaufanie do systemu ubezpieczeń społecznych, szczególnie systemów emerytalnych, które są często wykorzystywane w celu doraźnego uzupełniania budżetu”.
 

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia