Prof. Zdzisław Krasnodębski

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Interwencja prof. Krasnodębskiego w sprawie Polskiej Misji Katolickiej w Bremie

W liście skierowanym do dwojga niemieckich posłów do Parlamentu Europejskiego z Bremy (Helga Trüpel i Joachim Schuster) prof. Zdzisław Krasnodębski naświetla trudną sytuację Polskiej Misji Katolickiej w Bremie.
 
Organizacja istnieje w Bremie od 1977 r. i jest ważna w życiu licznych imigrantów z Polski. Do niedawna Misja urzędowała w kościele Św. Jana i celebrowana tam coniedzielna msza była dla polskiej społeczności centralnym wydarzeniem tygodnia. Ponadto misja prowadziła tam też zajęcia z języka i kultury polskiej dla dzieci.
 
Na czas renowacji kościoła Św. Jana Polskiej Misji Katolickiej tymczasowo przekazano kościół Św. Marii, zapewniając jednocześnie, że po zakończeniu prac konserwatorskich będzie mogła wrócić do poprzedniej świątyni. Okazało się jednak, że bremeńska kuria wycofała się z tej obietnicy. W ten sposób Misja w Bremie może znaleźć się „na bruku”, ponieważ najem tymczasowej siedziby dobiega końca.
 
Decyzja ta wydaje się tym bardziej niezrozumiała, że w tym roku obchodzimy 25. rocznicę podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie, który gwarantuje polskiej społeczności żyjącej w Niemczech prawo m.in. do wolności zachowania, wyrażania i rozwijania swojej etnicznej, kulturowej, językowej lub religijnej tożsamości.
 
Profesor Krasnodębski, mając na uwadze, jak ważne dla dwojga posłów jest pluralistyczne społeczeństwo oraz sytuacja imigrantów żyjących w Niemczech, zwraca się z prośbą o ich wsparcie.
 
W odpowiedzi Joachim Schuster stwierdził, że nic w tej sprawie nie może zrobić, bo dysponentem nieruchomości i środków finansowych na nabożeństwa jest w tym wypadku Kościół Katolicki w Niemczech, dlatego też radzi zwrócić się do nich.

 

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia