Prof. Zdzisław Krasnodębski

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Europosłowie PiS: propozycje dotyczące czystej energii są sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu podczas debaty inaugurującej pierwszą jego sesję plenarną w tym roku europosłowie dyskutowali na temat czystej energii. Przedmiotem debaty były trzy raporty: “Promowanie stosowania energii ze źródeł odnawialnych”, “Efektywność energetyczna” i “Zarządzanie unią energetyczną”. Zgodnie z propozycjami w nich zawartymi zużycie energii będzie musiało zostać zmniejszone o 40% od poziomu z 2005 r. do 2030 r., a udział odnawialnych, czystszych źródeł (OZE) musiałby wzrosnąć z 27% do 35%. W imieniu delegacji Prawa i Sprawiedliwości głos zabrali Zdzisław Krasnodębski oraz Jadwiga Wiśniewska.

 

Profesor Zdzisław Krasnodębski zwrócił uwagę, że podczas prac nad projektem trwała i trwa swoista rywalizacja czy licytacja, kto będzie bardziej ambitny, kto lepiej zasłuży się w ratowaniu planety i ludzkości. “Zapominamy przy tym, że to jest pakiet energetyczny, nie klimatyczny” – podkreślał eurodeputowany i jak dodał ambicje niestety nie zawsze idą w parze z realizmem naukowym, politycznym i gospodarczym, co pokazał przykład niemieckiej transformacji energetycznej (Energiewende). Polski polityk mówił, że właśnie z tego względu trudno będzie poprzeć omawiane propozycje.
“Ponadto należy zdawać sobie sprawę ze skutków politycznych” – mówił profesor Krasnodębski wskazując na ryzyko powstawania większych napięć w Unii Europejskiej spowodowane pouczaniem jednych krajów przez inne oraz wątpliwościami o zgodności tych propozycji z artykułem 194 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu UE, mówiącym o suwerenności państw w doborze miksu energetycznego. “Nie zapominajmy, że Unia jest wspólnotą prawa” – zakończył europoseł.

 

W opinii Jadwigi Wiśniewskiej projekt “Czysta energia” po raz kolejny udowadnia, że Parlament przedkłada myślenie ideologiczne nad zdrowy rozsądek.
Jak tłumaczyła, w raporcie na temat efektywności energetycznej odrzucona została racjonalna i naukowo uzasadniona propozycja liczenia jej w odniesieniu do energii pierwotnej. Z kolei w kwestii OZE Wiśniewska mówiła, że cel 35% może być realny, ale tylko o pod warunkiem, że będziemy mieli do dyspozycji pełną gamę źródeł energii. “Dlatego nie popieram ograniczenia biomasy i biopaliw”– podkreślała polska polityk.
Jeśli zaś chodzi o zarządzanie Unią energetyczną, to eurodeputowana nie zgodziła się z tendencją do ograniczania kompetencji państw członkowskich do kształtowania miksu energetycznego.

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia