Prof. Zdzisław Krasnodębski

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Ważny panel o polityce historycznej na kongresie „Myśląc Polska”

Jednym z paneli, na którym zanotowano najwyższa frekwencję okazała się dyskusja o polityce historycznej. Rozmowę moderował Maciej Świrski z Reduty Dobrego Imienia.
 
– Należy prowadzić aktywną politykę historyczną. Teraz niestety prowadzimy politykę reakcyjną, tzn. pojawia się na przykład hasło „polskie obozy koncentracyjne”, to wtedy reagujemy — powiedział otwierając rozmowę historyk, prof. Andrzej Nowak. Dodał, że „to właśnie państwo powinno pomóc prowadzić te aktywną politykę i jest do tego mnóstwo pretekstów”. (…)
 
O polityce historycznej wobec Niemiec mówił europoseł prof. Zdzisław Krasnodębski. – Polska jest dla Niemiec niezwykle ważnym krajem, być może ważnym tak samo, jak dla nas Ukraina. To jest efekt otwarcia się na Wschód, w tym kierunku Polska jest krajem największym w UE — zauważył socjolog.
 
Wspomniał, że po wygranych przez Andrzeja Dudę wyborach prezydenckich zwraca się do niego wiele osób z pytanie, jak teraz będą układały się stosunki polsko – niemieckie. – Zawsze odpowiadam, że będą się układały świetnie, zmieni się jedynie to, że będzie to w końcu polityka prowadzona na warunkach partnerskich — powiedział Krasnodębski.
 
Problem widzi jedynie w tym, że „Niemcy mówiąc o Polsce, mówią o kraju ukształtowanym według ich wyobrażeń”. Dokładnie taką Polskę serwował Niemcom przez ostatnie lata Donald Tusk. Trudno im zrozumieć, że teraz będzie inaczej — powiedział.
 
Mówił także o konfliktach na tle historycznym. Ich widocznym znakiem jest szkalujący Polaków film, pokazany także w telewizji polskiej – „Nasze matki, nasi ojcowie”. – Jak się patrzy na początki naszej transformacji, to myśląc o terminie „pojednanie” – należy zauważyć, że było ono niemiecką racją stanu. Sytuacja wyglądała tak, że to my mieliśmy potężny kapitał symboliczny, godność narodową i to zdecydowanie było tak, że to my wtedy byliśmy stroną, o którą się zabiega. O której wybaczenie się zabiega, z którą należy się liczyć. Klęska polega na tym, że to się przez te 25 lat się zmieniło — podkreślił europarlamentarzysta. – To należy zmienić, pojednanie nie może polegać na tym, że my nie będziemy mogli mówić o „niemieckich zbrodniach w Polsce, a druga strona będzie mówiła o „polskich chłopach zbrodniarzach”. Na to nie ma zgody — zakończył prof. Krasnodębski.
 
Cały artykuł dostępny na portalu: http://wpolityce.pl/historia/258200-chodzi-o-to-aby-nasza-mlodziez-potrafila-okreslic-kto-jest-bohaterem-a-kto-zdrajca-wazny-panel-o-polityce-historycznej-na-kongresie-myslac-polska-nasza-relacja

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia