Prof. Zdzisław Krasnodębski

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Światowa Szachownica: Populizm na świecie

Jak podkreślił Jarosław Guzy, populizm jest zjawiskiem, które istnieje w kulturze demokratycznej od zawsze. – Pytanie co ono oznacza? Pod tym pojęciem mogą się kryć rozmaite rzeczy – zaznaczył gość. – Jeżeli popatrzeć na program AFD w Niemczech, to jest to lista grzechów elit. Partia protestu żyje problemami, które były zamiatane pod dywan, ale to jeszcze nie jest populizm – zauważył Guzy.
 
Dr Jarosław Kuisz podkreślił z kolei, że partie muszą w dzisiejszych czasach przekształcać się pod wpływem przemian społeczeństw w partie, które będą reprezentować grupy różnych interesów.
 
Prof. Zdzisław Krasnodębski zaznaczył, że pojawianie się nowych grup i ruchów „jest pewnym końcem utopii, która zapanowała przez ostatnie dziesięciolecia w Europie”. – Mówiło się o świecie bez granic, postnowoczesnej tożsamości, braku wojen i konfliktów, o prawach człowieka czy zanikaniu różnic między regionami – wyliczał prof. Krasnodębski.
 
– Jak każda utopia, także ta okazała się iluzją. Problemy nie zniknęły. Jest poczucie zagrożenia tożsamości – wyjaśnił gość.
 
Cała rozmowa dostępna pod adresem: http://www.polskieradio.pl/130/4212/Artykul/1663755,Swiatowa-Szachownica-Populizm-na-swiecie

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia