Prof. Zdzisław Krasnodębski

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Sławomir Broniarz i prof. Zdzisław Krasnodębski o pomyśle likwidacji gimnazjów

ROZMOWA Z PROF. ZDZISŁAWEM KRASNODĘBSKIM
 
„Super Express”: – PiS coraz głośniej mówi o potrzebie likwidacji gimnazjów i powrocie do systemu ośmioklasowej podstawówki i czteroletniego liceum. Czy ta rewolucja w edukacji jest potrzebna?
 
Prof. Zdzisław Krasnodębski: – Na pewno nie będzie przesadą stwierdzenie, że z polskim systemem edukacji jest źle. Mówię tu o jakości kształcenia. Niby w międzynarodowych testach polska młodzież wypada coraz lepiej, ale z drugiej strony ma ona coraz mniejszą wiedzę ogólną. I mówię to jako wykładowca, który ma do czynienia z efektem końcowym naszego systemu oświaty. Kiedyś można było oczekiwać w miarę szerokiej wiedzy wyniesionej ze szkoły. Dziś już nie jest to taką oczywistością. Sprzyja temu niestety poszatkowanie systemu edukacji, jego trójstopniowość.
 
– Jakie problemy to tworzy?
 
– Przy trzyletnim gimnazjum i trzyletnim liceum nie ma czasu na pracę z uczniem. Nie ma czasu, by rozwijać jego osobowość. Mamy do czynienia z ciągłym gonieniem terminów, ciągłą presją na przygotowywanie uczniów do kolejnych testów. Przy tak krótkich etapach edukacji uczniowie zmuszeni są zbyt często zmie33niać szkołę i środowisko.
 
Całość rozmowy dostępna jest na stronie: http://www.se.pl/wiadomosci/opinie/eksperyment-na-zywym-organizmie-polskiego-dziecka_718715.html

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia