Prof. Zdzisław Krasnodębski

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Prof. Krasnodębski: Polska zawsze była w Europie wyjątkowa

Portal Fronda.pl: Kanclerz Angela Merkel jeszcze kilka miesięcy temu zapraszała do Niemiec wszystkich uchodźców, to teraz ogłasza, że zdecydowaną większość z nich odeśle z powrotem, gdy tylko na Bliskim Wschodzie skończy się wojna. Co się za tym kryje?
 
Prof. Zdzisław Krasnodębski, PiS: Niemcy zaczynają wreszcie rozróżniać między osobami, które mogą dostać azyl i zostać w ich kraju nawet na stałe, a tymi, którzy w ogóle się do tego nie kwalifikują i trzeba ich odsyłać. Prawo azylowe zaostrza się już w tej chwili, mówi się, że część przybyszy jest odsyłana już teraz oraz tymi, którym czasowo udziela się schronienia. Kanclerz Merkel mówi, że odeśle uciekinierów wojennych, kiedy w ich krajach zapanuje spokój. Schronienie będzie więc im udzielane tylko tak długo, jak to konieczne. Niemcy powołują się na prawo międzynarodowe: Nie można odesłać ludzi uciekających przed wojną, nawet tych, którzy nie do końca spełniają warunki potrzebne dla otrzymania azylu. Skoro grozi im w ich ojczyznach śmierć, trzeba dać im tymczasową ochronę. Jest to, oczywiście,  sprzeczne z tym, co mówiono do tej porty. Ogłoszona kultura gościnności, Willkommenskultur, sugerowała przyjmowanie osób na stale. Mówiono o zapotrzebowaniu gospodarki, konieczności odmłodzenia społeczeństwa…
 
Miałem wczoraj okazję rozmawiać krótko z przedstawicielami partii Angeli Merkel, CDU, w landtagu Dolnej Saksonii. Żaden z nich nie wyobrażał sobie, że Niemcy ponownie będą mogły przyjąć taką dużą ilość osób. Tymczasem mówi się, że w styczniu napłynęło minimum 60 tysięcy osób. Strumień ludzi jest trochę mniejszy niż w ubiegłych miesiącach, ale istnieje obawa, że na wiosnę to się zmieni. Przywołana przez Pana wypowiedź kanclerz Merkel jest świadectwem pojawiającej się wśród polityków Niemiec świadomości, że coś trzeba zrobić, by złagodzić nastroje społeczne. Znaczenie ma też na pewno nacisk ze strony Alternatywy dla Niemiec, według sondaży już trzeciej pod względem popularności w kraju. Kanclerz musi teraz zapewnić, że sytuacja jest tylko przejściowa i zostanie wkrótce rozwiązana.  To wyraz reakcji na narastającą krytykę społeczną: Nie ma prostego odwołania dotychczasowej polityki, ale kładzie się akcent na inne kwestie. Już nie integracja i przyjmowanie są najważniejsze, ale bezpieczeństwo i stabilność.
 
Coraz częściej mówi się, że kryzys imigracyjny jest gwoździem do trumny Merkel. Czy zdaniem pana profesora kanclerz ma jeszcze szansę na kolejną kadencję?
 
Nie sądzę. Myślę, że należy pytać nie, czy odejdzie, ale w jaki sposób. Nie sądzę jednak, by było to dziś najważniejsze pytanie. O wiele ważniejsze jest co innego: Merkel jest trochę jako uczeń czarnoksiężnika. Otworzyła butlę z dżinem, dżin się wydobył i teraz pytanie, jak zamknąć go na powrót. To nie jest tylko sprawa Niemiec, ponieważ Berlin chce się swoim problemem podzielić ze wszystkimi krajami Unii Europejskiej. Tak naprawdę nikt nie wie, jak to zrobić: Jak zatrzymać ten proces, gdy został już raz rozpoczęty?. Co będzie, gdy ten napływ emigrantów będzie trwał? Szwecja zamknęła już granice. W połowie roku być może Niemcy będą musiały zrobić to samo, zamykając swoje granice całkowicie szczelnie. To z kolei będzie miało skutki dla wszystkich  innych krajów UE, łącznie z Polską. Także my będziemy musieli wprowadzić na granicach ścisłe kontrole. Wydaje się przy tym, że jest to jedyne naprawdę  skuteczne  rozwiązanie. Uszczelnienie granic zewnętrznych, hot spoty, szybkie odsyłanie tych, którzy nie uzyskali azylu, przyspieszenie procedur, następnie pomoc dla uchodźców na miejscu w obozach w Syrii, działania na rzecz rozwiązania konfliktu, także militarne… Wydaje mi się, że to są wszystko środki mogące przynieść jakiś skutek w przyszłości, ale nie w najbliższym czasie, więc Schengen będzie zawieszony, choć na razie się o tym nie mówi głośno.
 
Całą rozmowę można przeczytać na stronie http://www.fronda.pl/a/prof-krasnodebski-dla-frondy-polska-zawsze-byla-w-europie-wyjatkowa%2C65284.html

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia