Prof. Zdzisław Krasnodębski

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Krasnodębski: Epoka Merkel się kończy

„Super Express”: – Premier Mateusz Morawiecki spotkał się wczoraj z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Wizyta w Berlinie to dobry omen w zacieśnieniu relacji z naszym zachodnim sąsiadem?
 

Prof. Zdzisław Krasnodębski: – Między nami a Niemcami jest wiele różnic. Dzieli nas sprawa relokacji imigrantów, sprawa Nord Stream 2. Staramy się przekonać naszych niemieckich kolegów, że projekt NS2 jest niezgodny z wartościami europejskimi oraz naszym partnerstwem. Relacje z Niemcami nie są jednak wcale aż tak trudne, jak się mówi. Do tego obecny premier dobrze posługuje się językiem niemieckim i zna realia zachodniego sąsiada. To ułatwia kontakt osobisty i na pewno usprawni dialog między panią Merkel a premierem Morawieckim. To spotkanie nie zmieni jednak radykalnie postawy Berlina. Będziemy musieli poczekać. Polityka to wytrwałe dążenie do obranego celu. Osobiście mam nadzieję na ewolucję.
 
– Co wskazałby pan jako obszary, w których Polska może czynnie współpracować, uzyskując konkretne korzyści?
 
– Jesteśmy dla nich ważnym partnerem gospodarczym tak jak oni dla nas. Kluczowe jest to, byśmy tych ważnych partnerów przekonali do tego, by w istotnych dla nas sprawach wykazywali więcej empatii. Być może w przyszłości Niemcy nie będą tak twardzi i nieustępliwi jak teraz. Przed panem premierem niełatwe zadanie.
 
Całość dostępna pod adresem:
http://www.se.pl/wiadomosci/opinie/krasnodebski-epoka-merkel-sie-konczy_1040825.html

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia