Prof. Zdzisław Krasnodębski

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Krasnodębski: Antypolonizm jest w Niemczech zakorzeniony

Polityk partii rządzącej, który przez lata był wykładowcą na niemieckich uniwersytetach zauważa, że niemieckie media bombardują Niemców czarnym obrazem Polski. – Obecnie negatywny obraz wszedł już do kultury masowej, np. do dialogów w popularnej serii kryminalnej „Tatort”, nadawanej w niedzielę wieczorem. Za chwilę pojawią się książki o autorytarnej Polsce, a później doktoraty itd. – mówi Krasnodębski.
 
Zdaniem socjologa bardzo podobne informacje były podawane w czasie pierwszych rządów PiS. – To co się teraz dzieje jest powtórką narracji sprzed dekady. Używa się niemal tych samych zarzutów czy argumentów. Wtedy również mówiono o autorytaryzmie czy o totalitaryzmie, o dyktacie większości, która nie szanuje mniejszości. Byli też dyżurni faszyści, którymi epatowano opinię publiczną – Liga Polskich Rodzin Romana Giertycha – przekonuje socjolog.
 
I dodaje, że uruchamianie fali antypatii w niemieckim społeczeństwie przydaje się gdy między rządami Polski i Niemiec Dochodzi do różnicy zdań w istotnych sprawach.
 
– Łatwiej jest powiedzieć, że w Polsce panuje cenzura, że tłamszona jest opozycja, niż dyskutować o wadach i zaletach Europy dwóch prędkości – konkluduje socjolog.
 
Całość dostępna pod adresem:
https://www.wprost.pl/tylko-u-nas/10048478/Krasnodebski-Antypolonizm-jest-w-Niemczech-zakorzeniony.html

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia