Prof. Zdzisław Krasnodębski

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Konfrontacje Idei: rola TK w państwie

Jak podkreślał na naszej antenie dr Dariusz Karłowicz, źródeł funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego można szukać już u starożytnych filozofów. – Według Platona, istotą demokracji jest wolność. Jednak wolność jest rodzajem dobra, którym nie wszyscy mogą się nasycić. W związku z tym, potrzebne są jakieś sposoby jego dystrybucji. Trzeba do tego praw, rządu i pewnej kultury posłuszeństwa – wskazywał gość Polskiego Radia 24.
 
Ekspert zaznaczył przy tym, że w kontekście funkcjonowania TK, nie można w pełni mówić o demokracji. – Demokracja funkcjonuje wtedy, gdy żywioł wolności jest równoważony przez żywioł sprawiedliwości. Drugi z nich reprezentuje pewien pierwiastek arystokratyczny, w obszarze tego pierwiastka demokratycznego, ludowego. Tu pojawia się pytanie, jak dużo tego pierwiastka będzie. W tym kontekście, to co dziś nazywamy demokracji, starożytni nazwaliby systemem arystokratyczno-demokratycznym – mówił dr Dariusz Karłowicz.
 
Z kolei prof. Jarosław Szymanek zauważył, że spory dotyczące funkcjonowania sądów konstytucyjnych – nie tylko w Polsce – istnieją od samego początku ich istnienia. – Napięcia w funkcjonowaniu trybunałów są fundamentalne. Już w 1803 roku amerykański Sąd Najwyższy przyznał sobie wywiedzione z Konstytucji, ale nie zapisane wprost w ustawie zasadniczej, prawo do kontroli konstytucyjności – wyjaśniał ekspert z UW.
 
Cały artykuł pod adresem: http://www.polskieradio.pl/130/5554/Artykul/1683529,Konfrontacje-Idei-rola-TK-w-panstwie

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia