Prof. Zdzisław Krasnodębski

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Zdzisław Krasnodębski: by zwiększyć bezpieczeństwo krajów członkowskich należy utrwalać partnerstwo z NATO

Podczas debaty na temat sprawozdania w sprawie konstytucyjnych, prawnych i instytucjonalnych skutków wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony i możliwości oferowanych przez traktat z Lizbony głos zabrał europoseł prof. Zdzisław Krasnodębski.

 

Eurodeputowany zauważył, że autorzy raportu słusznie zwracają uwagę na konieczność zwiększenia zdolności Europy do zapewnienia bezpieczeństwa zarówno Unii Europejskiej, jak i poza jej granicami. W jego opinii kluczowe znaczenie ma jednak zwiększenie wydatków krajowych na obronę do 2% PKB. „To jest minimum, które jak wiemy nie wszystkie kraje członkowskie są gotowe spełnić” – mówił profesor Krasnodębski.

 

Ponadto, zdaniem polskiego polityka, niezwykle istotną kwestią jest działanie na rzecz wzmacniania, a nie osłabiania NATO, czego niestety w raporcie nie widać.

 

Jak zauważył Zdzisław Krasnodębski raport słusznie postuluje rozwijanie współpracy w dziedzinie obrony między krajami członkowskimi, wydaje się jednak, że daleko idąca europeizacja polityki obronnej nie jest właściwą drogą do zwiększania bezpieczeństwa krajów członkowskich. „Zamiast tego należy utrwalać partnerstwo z NATO, wzmacniać stosunki transatlantyckie, nie kierując się nastrojami chwili, ani nie kierować się istniejącymi w wielu społeczeństwach państw członkowskich resentymentem antyamerykańskim” – zakończył eurodeputowany.

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia