Prof. Zdzisław Krasnodębski

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Unia nie może być wspólnotą opartą na strachu i przymusie, lecz na wolności

5 kwietnia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu miała miejsce debata poświęcona negocjacjom ze Zjednoczonym Królestwem w związku ze złożoną przez nie notyfikacją o zamiarze wystąpienia z Unii Europejskiej, podczas której grupy polityczne w Parlamencie Europejskim określały swoje priorytety i cele negocjacyjne, wśród których znalazły się: zagwarantowanie równych praw obywatelom UE mieszkającym w Wielkiej Brytanii i obywatelom brytyjskim mieszkającym w Unii czy też zapewnienie, że Wielka Brytania pozostaje członkiem UE do momentu oficjalnego z niej wystąpienia.  W imieniu grupy EKR głos zabrał profesor Zdzisław Krasnodębski.

 

Europoseł PiS przytoczył słowa brytyjskiej premier Teresy May o tym, że Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską, ale nie Europę. „To przypomina nam, że wbrew obecnej wykluczającej nowomowie Unia to nie Europa” – mówił profesor Krasnodębski.

 

W opinii polskiego polityka w negocjacjach z Wielką Brytania nie powinniśmy o tym zapominać. „Musimy pamiętać o wspólnym dziedzictwie, wspólnych interesach, które będą nas łączyć także wtedy, gdy Wielka Brytania opuści Unię” – podkreślał Zdzisław Krasnodębski. Jak dodał, w negocjacjach nie może chodzić o to, by ukarać Wielką Brytanię za demokratyczną decyzję zgodną z prawem do opuszczenia UE zapisanym  w traktatach.

 

„Unia nie może być wspólnotą opartą na strachu i przymusie, bo to jest droga do jej końca” – ostrzegał eurodeputowany. Zdaniem Krasnodębskiego zamiast tego UE jednocześnie z negocjacjami powinna rozpocząć  proces głębokiej reformy Unii,  przywracającej ducha wolności i solidarności opartej na wolności.

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia