Prof. Zdzisław Krasnodębski

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Parlament Europejski przyjął sprawozdanie Zdzisława Krasnodębskiego w sprawie najlepszego wykorzystania potencjału małych i średnich przedsiębiorstw

Parlament Europejski przyjął sprawozdanie Zdzisława Krasnodębskiego w sprawie najlepszego wykorzystania potencjału małych i średnich przedsiębiorstw.

 

15 września, w ostatnim dniu wrześniowej sesji plenarnej w Strasburgu, Parlament Europejski przyjął sprawozdanie autorstwa Zdzisława Krasnodębskiego dotyczące jak najlepszego wykorzystania potencjału małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w zakresie tworzenia miejsc pracy. W debacie poprzedzającej głosowanie głos zabrał autor sprawozdania, a także trzech europosłów PiS – Zbigniew Kuźmiuk, Czesław Hoc oraz Stanisław Ożóg.

 

Jak zauważył Zdzisław Krasnodębski małe i średnie przedsiębiorstwa odgrywają w gospodarce państw europejskich ogromną rolę i w ostatnich latach znacznie przyczyniły się do wzrostu zatrudnienia  (w 2014 roku było to ok 71% miejsc pracy w sektorze pozafinansowym gospodarki). Mimo dotychczasowych wysiłków i inicjatyw Komisji i Parlamentu na rzecz ich rozwoju, ich dostępu do finansowania i nowych rynków, MŚP nadal borykają się z wieloma problemami, a ich potencjał nie jest w pełni wykorzystywany. Pod wieloma względami są w pozycji gorszej w stosunku do dużych i wielkich firm. Zdaniem autora sprawozdania nadal widoczne jest zaniedbanie MŚP w polityce gospodarczej Unii i wielu krajów członkowskich. „W wielu krajach przedsiębiorstwa rodzinne i inne średniej wielkości firmy stają się ofiarą niestabilności przepisów, niesprawiedliwych wyroków sądowych i nadgorliwości urzędów podatkowych co skutkuje uprzywilejowaną pozycją wielkich koncernów” – mówił koordynator EKR w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. W opinii Krasnodębskiego zasada „one size fits all” jest dyskryminująca MŚP i tworząc krajowe i unijne ramy regulacyjne należy wziąć pod uwagę ich różnorodny wpływ na MŚP i duże koncerny. „Kolejną barierą rozwoju MŚP jest brak odpowiedniej kadry spowodowany niedopasowaniem systemów kształcenia do potrzeb rynku, w szczególności potrzeb MŚP” – dodał europoseł PiS. Zwrócił też uwagę na różnorodność MŚP w Europie, gdzie „trudno porównywać np. sytuację MŚP na Podlasiu, do tej w Badenii – Wirtembergii”, oraz bariery przeszkadzające w rozwoju tych przedsiębiorstw występujące w wielu jej regionach, szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej, w której modernizacja dokonywała się przy wielkim udziale zagranicznego kapitału i bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz w Europie Południowej, gdzie w ostatnich latach polityka konsolidacji fiskalnej uderzyła m.in. w źródła finansowania i wewnętrzne rynki zbytu. Jak dodał, kraje Europy Środkowej i kraje peryferyjne w większym stopniu cierpią z powodu odpływu młodych i wykształconych ludzi, co skutkuje zjawiskiem tzw. drenażu mózgów.  „Komisja i inne instytucje unijne w znacznie większym niż dotąd stopniu powinny uwzględniać gospodarcze zróżnicowanie Europy, a nie patrzeć na nią głównie z perspektywy krajów i regionów najsilniejszych” – apelował Krasnodębski.

 

Zbigniew Kuźmiuk mówił, iż Europejskie MŚP wytwarzają ponad 50% unijnego PKB i odpowiadają za blisko 70% zatrudnienia w gospodarce, co oznacza, że są jej wiodącą częścią. MŚP ze względu na ogromne zróżnicowanie (od mikroprzedsiębiorstw do spółek o średniej kapitalizacji) ich modele biznesowe cechują się różnym stopniem zapotrzebowania na finansowanie zewnętrzne. „Do tej pory najważniejszym źródłem tego finansowania były kredyty bankowe (stanowią aż 75% zewnętrznego finansowania MŚP), przy czym należy zwrócić uwagę na ogromne różnice w kosztach pozyskiwania tych kredytów w krajach strefy euro, gdzie od jakiegoś czasu obowiązują ujemne stopy procentowe i poza tą strefą, gdzie koszty kredytowania są zdecydowanie wyższe” – mówił europoseł PiS.  I dodał, że coraz większą rolę w finansowaniu MŚP zaczynają odgrywać pozabankowe źródła finansowania (obligacje, giełda, sekurytyzacja) ale także środki z budżetu UE takie jak program COSME czy EFIS. „Dobrze się więc stało, że właśnie w ostatnich dniach KE w ramach przeglądu WRF 2014-2020, zdecydowała się przeznaczyć dodatkowe 200 mln euro na program COSME, a program EFIS realizowany przez EBI, gdzie dla finansowania inwestycji w MŚP zarezerwowano do tej pory kwotę 75 mld euro, ma także szansę na wyraźne zwiększenie środków na ten cel” – zakończył Kuźmiuk.

 

W opinii Stanisława Ożoga sprawozdanie kompleksowo obrazuje obecną sytuację sektora MŚP i podkreśla znaczenie dywersyfikacji możliwości finansowania MŚP. „Zauważa również potrzebę administracyjnych i podatkowych ułatwień, kładzie nacisk na innowacyjne instrumenty finansowe, nie lekceważąc przy tym roli banków jako, że pożyczki bankowe i kredyty na dzień dzisiejszy stanowią wciąż najważniejsze źródło finansowania MŚP” – pochwalił inicjatywę Ożóg.

 

Jak zauważył Czesław Hoc w Unii Europejskiej istnieje 23 mln małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), które stanowią blisko 99% wszystkich przedsiębiorstw Unii i zatrudniają ponad 74 mln osób. „Zatem, bez tych przedsiębiorstw, nie byłoby tylu nowych miejsc pracy, innowacji, przedsiębiorczości i wzrostu gospodarczego. Te przedsiębiorstwa to sól każdej narodowej gospodarki” – mówił europoseł PiS.

Hoc pochwalił treść sprawozdania jako dokumentu, który wspiera rozwój przedsiębiorczości wyjaśniając, iż obok ważnych rekomendacji w kwestii jak najlepszego wykorzystania potencjału MŚP jednocześnie podkreśla i przestrzega przed realnymi zagrożeniami w rozwoju przedsiębiorczości, m.in.: brakiem spójnego i pewnego prawa, nadmierną biurokratyzacją systemów administracyjnych, fiaskiem uniwersalnego modelu dla tworzenia miejsc pracy, niedopasowaniem umiejętności czy też zjawiskiem tzw. drenażu mózgów.

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia