Prof. Zdzisław Krasnodębski

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Europejskie spotkania z kulturą

W ubiegłym tygodniu w Brukseli z inicjatywy europosła PiS profesora Zdzisława Krasnodębskiego odbyły się pokazy filmów w reżyserii Lecha Majewskiego – reżysera filmowego i teatralnego, pisarza, poety, malarza i kompozytora, wybitnego artysty współpracującego z największymi gwiazdami światowego kina, którego dzieła, prezentowane na prestiżowych festiwalach filmowych, m.in. w Cannes, Wenecji, Berlinie, Toronto, Rzymie, Nowym Jorku, zdobyły wiele nagród.
 
W spotkaniach udział wzięli europosłowie i polscy pracownicy instytucji unijnych oraz inni przedstawiciele Polonii.
 
Prezentowane w Parlamencie Europejskim oraz Stałym Przedstawicielstwie Polski przy UE dzieła „Onirica” oraz „Młyn i krzyż”, będące częścią tryptyku filmowego, do którego należy jeszcze „Ogród rozkoszy ziemskich”, są dowodem wszechstronności i najwyższego kunsztu artysty. „To prawdziwa uczta dla koneserów sztuki” – wyraził uznanie ambasador Jarosław Starzyk – szef Stałego Przedstawicielstwa, który otworzył pokaz filmowy.
 
Zdzisław Krasnodębski wskazał na elementy łączące przedstawiane obrazy – obydwa odwołują się do mistrzów z przeszłości, Dantego i Bruegela, i są hołdem złożonym arcydziełom literatury i sztuki. Obydwa przepełnione są również symboliką i wątkami chrześcijańskimi, co jest szczególnie ważne w czasach, gdy sztuka współczesna opiera się o śmiech, kpinę i chowanie się za figury stylistyczne. „Dzieła te są wizją o wielkiej symbolicznej sile wyrazu” – mówił Krasnodębski.
 
Po projekcjach wywiązała się żywa dyskusja z reżyserem, który opowiedział o swojej wieloletniej fascynacji wielkimi mistrzami i drodze powstania obu filmów. „Jest to hołd złożony dawnemu malarstwu przesiąkniętemu realizmem i surowością” – powiedział reżyser, który poruszył w swej wypowiedzi temat piękna i jego unicestwienia w sztuce XX wieku.

 


 

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia