Prof. Zdzisław Krasnodębski

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Pokaz filmów w Gruzji

W dniach 10-11 listopada br. prof. Zdzisław Krasnodębski we współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców dla Rzeczpospolitej oraz Prezydencką Biblioteką Saakaszwilego zorganizował w stolicy Gruzji – Tblisi pokaz polskich filmów dokumentalnych.
 
Pokaz odbył się w celu uczczenia w Gruzji polskiego Święta Niepodległości oraz zaprezentowania gruzińskiemu społeczeństwu polskiej historii, patriotów oraz walki o niepodległość. Podczas tegorocznego pokazu zaprezentowane zostały:
 
– „Wolność i Niezawisłość” w reżyserii Sławomira Górskiego. Film opowiada historię żołnierzy zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy ginęli z rąk komunistycznych oprawców.

– „Dama” w reżyserii Marii Dłużewskiej. historia życia Marii Kaczyńskiej, jej przodków i ich historii. Historia kobiety, która nie tylko towarzyszyła w politycznej drodze swojego męża, śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, ale wspierała go w trudnych chwilach.

– „Punkt oparcia” w reżyserii Anny Ferens. Film pokazuje walkę z reżimem komunistycznym w latach 80. z perspektywy Wschodu i Zachodu, a szczególnie zaangażowanie Parlamentu Europejskiego w obronę praw człowieka w państwach bloku sowieckiego i wsparcie opozycji demokratycznej, które poprzedzało wydarzenia przełomowego roku 1989.

– „Niosła Go Polska” w reżyserii Roberta Kaczmarka. okumentalna opowieść o Lechu Kaczyńskim – jego drodze do pierwszej „Solidarności”, walce w podziemiu „solidarnościowym” w latach 80., udziale w obradach Okrągłego Stołu. To wreszcie film o politycznych zmaganiach ukoronowanych prezydenturą. W filmie znalazły się m. in. nieznane i niepublikowane dotąd zdjęcia Lecha Kaczyńskiego.

 

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia