Prof. Zdzisław Krasnodębski

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Kongres Polska Wielki Projekt w Warszawie

W dniach 14-17 maja w Warszawie odbyła się główna edycja tegorocznego Kongresu Polska Wielki Projekt, który odbył się pod hasłem „Odważna Polska w Europie”.
 
W tym niezwykle ważnym wydarzeniu udział wzięło ponad 800 uczestników z całej Polski.
 
Prof. Zdzisław Krasnodębski, wraz z Rafałem Górskim, Józefem Orłem oraz prof. Zbigniewem Rau, uczestniczył w debacie „Obywatel: transparentność procesów decyzyjnych i możliwości partycypacji obywateli”.
 
W sobotę, 16 maja, prof. Z. Krasnodębski prowadził panel „Ekonomiczny kryzys Europy i nowa strategia gospodarcza i finansowa Polski”, w którym uczestniczyli prof. Harold James (Uniwersytet Princeton), prof. Markus Kerber (Uniwersytet Technologiczny w Berlinie) oraz dr Stanisław Kluza (były Minister Finansów RP oraz Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego).
 
Według prof. Jamesa projekt euro jest odpowiedzią na globalne problemy związane z kursami wymiany. Dotyczą one bowiem wszystkich gospodarek. Profesor przyznał, że posiadanie własnej waluty i deprecjacja złotego pomogła polskiej gospodarce podczas kryzysu, niemniej według niego na dłuższą metę manipulacja kursem nie zapewnia sukcesu. Ani w przypadku dużych krajów, a tym bardziej mniejszych. Natomiast w dłużej perspektywie korzyści może przynieść efektywna konwergencja gospodarek.
 
Krytycznie o praktycznych aspektach funkcjonowania strefy euro wypowiadał się prof. Markus Kerber. Według niego wspólna waluta to projekt może i szlachetny, ale nieudany. Doprowadził bowiem do tego, że zamiast konwergencji różnice rozwojowe i konkurencyjne między niektórymi krajami się pogłębiły – przekonywał.
 
Dr Stanisław Kluza wskazał na prowadzone w strefie euro działania związane z budowaniem europejskiej unii bankowej. Były szef KNF i minister finansów  krytykował obecne władze polskie za to, że nie biorą udziału w budowaniu tej instytucji, która jest projektowana na wiele lat.

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia