Prof. Zdzisław Krasnodębski

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego

❬ Wstecz

Debata „Polska pomiędzy Niemcami a Rosją” w Klubie Ronina z udziałem prof. Z. Krasnodębskiego

9 lutego w Klubie Ronina odbyła się debata „Polska pomiędzy Niemcami a Rosją”. Do udziału w niej organizatorzy zaprosili prof. Zdzisława Krasnodębskiego, socjologa i europosła, prof. Waldemara Parucha, politologa oraz red. Krzysztofa Raka – publicystę, eksperta w dziedzinie stosunków międzynarodowych.
 
Spotkanie rozpoczął prof. Krasnodębski, według którego „Formuje się nowy podział sił politycznych w Europie. To podział między tymi, którzy są „in”, establishmentem, który chce, żeby wszystko trwało tak, jak do tej pory, i tymi, którzy są „out”, którzy ten system europejski chcą zmienić. My, jako eurorealiści jesteśmy pośrodku”. Profesor zaznaczył także, iż rosną rozbieżności między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską, w kwestii m.in. tego jak zachować się wobec sytuacji na Ukrainie.
 
Brak jedności służy Putinowi. Okazało się, że projekt europejski zawodzi – to co nazywano „european dream”. Żyjemy w zupełnie innej sytuacji geopolitycznej. Skutkiem będzie to, że albo niemieckie przywództwo zostanie ograniczone, albo polityka niemiecka trochę się przeorientuje, Niemcy przestaną być krajem, który stawia tylko na negocjacje, lecz zaczną się zbroić, oczywiście w ramach europejskich – dodał prof. Z. Krasnodębski.
 
Następnie, głos zabrał prof. Waldemar Paruch, który stwierdził, iż całą polską armię można zmieścić na stadionie piłkarskim w Hiszpanii i jeszcze zostanie trochę wolnego miejsca.
 
– Nie dość,  że Rosja jest dość silna, to na dodatek wróciła do swojego starego kodu kulturowo-cywilizacyjnego. Nie ma Rosji demokratycznej, ona sprowadza się do jednostek, małych środowisk intelektualnych. Poszukiwanie tam demokratycznego partnera kończy się fiaskiem. Rosja zawsze będzie miała oblicze autorytarne. (..) Rosja od początku XVIII wieku pisze w Europie zachodniej opowieść o Europie Środkowej i Wschodniej. Europa tę część kontynentu postrzega przez pryzmat rosyjskiej narracji – powiedział prof. W. Paruch  Według profesora to też wina polskiej dyplomacji, która przez wieki była rosyjska lub pruska.
 
W swoim wystąpieniu red. Krzysztof Rak skupił się przede wszystkim na tzw. koncercie mocarstw. „Siła Niemiec bierze się ze słabości partnerów europejskich, głównie Francji, która nie jest w stanie ich zrównoważyć. Niemcy wykorzystują stosunki z Rosją do lewarowania swej pozycji w stosunkach transatlantyckich. Jeśli Angeli Merkel uda się wymusić na prezydencie Poroszence zgodę na rosyjskie propozycje, to ta pozycja Niemiec jeszcze wzrośnie, bo Niemcy będą głównym architektem porządku w całej północnej Eurazji. (..) W koncercie mocarstw liczy się siła. Problemem jest to, że my ustami wybranych przez siebie w wyborach przedstawicieli mówimy, że my polityką nie jesteśmy zainteresowani. Według publicysty 8 osiem lat rządów w Polsce to „rozłożenie dyplomacji na łopatki”
 
Całość debaty dostępna jest na poniższym filmie.
 

Formularz kontaktowy


Wyślij kopię wiadomości na mój adres e-mail


*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia