29 stycznia 2020 r. w Parlamencie Europejskim, z inicjatywy Profesora Zdzisława Krasnodębskiego zaprezentowana została wystawa #StolenMemory
„W tym roku obchodzimy 75. rocznicę wyzwolenia #Auschwitz. To jest wystawa, którą przygotowaliśmy we współpracy z Arolsen Archives. Znajdują się tam dokumenty dotyczące więźniów obozów koncentracyjnych, robotników przymusowych, a także osób, które znalazły się na terenie Niemiec w wyniku działań wojennych.
Jest to też zbiór ok. 3 tys. przedmiotów, które należały do więźniów obozu w okolicach Hamburga. Znaczna część z nich zginęła w trakcie bombardowania statku, którym ich usiłowano ewakuować. To archiwum prowadzi akcje zwrotu tych przedmiotów. Są to np. obrączki, notatniki, zegarki, to, co po tych osobach zostało” – powiedział prof. Zdzisław Krasnodębski, otwierając wystawę #StolenMemory w European Parliament
Wystawa #StolenMemory przedstawia losy ofiar hitlerowskiej okupacji poprzez rzeczy, które osoby te miały przy sobie w chwili aresztowania. W posiadaniu Arolsen Archives, Międzynarodowego Centrum Prześladowań Nazistowskich z siedzibą w niemieckim Bad Arolsen, znajduje się prawie 3 tysiące podobnych przedmiotów osobistych. Kampania #StolenMemory jest próbą zwrócenia „skradzionej pamięci” rodzinom ofiar.
Wystawa obrazuje wyjątkowe znaczenie tych pamiątek dla odnalezionych krewnych i potomków ofiar oraz prezentuje przedmioty należące do osób, których bliscy są wciąż poszukiwani. Jej celem jest popularyzacja kampanii i pozyskanie kolejnych wolontariuszy. Te działania okazały się szczególnie skuteczne w Polsce, a większość więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, których losy ukazuje wystawa, pochodzi właśnie z naszego kraju. Dzięki Arolsen Archives wiele polskich rodzin poznało szczegóły tragicznych wojennych losów swoich bliskich oraz odzyskało często jedyne pozostałe po nich pamiątki.




